עוסק פטור המדריך המלא

 

עוסק פטור המדריך המלאהאם עוסק פטור הוא כל עסק בתחילת דרכו? לפני שאתם שוברים את הראש לפני פתיחת העסק רצינו להכיר לך את המושג עוסק פטור, ואת כל התהליכים שעליכם לעבור כדי שתוכלו להתחיל לעבוד.

 

מי רשאי להיות עסק פטור ממע"מ?

נכון לשנת 2019, כל עסק שמחזור עסקאותיו השנתי נמוך מ 100,491 ש"ח (סך עסקאות נטו), ניתן להיות רשום תחת עוסק פטור. עסק פטור יכול להיות עסק קטן, או אדם פרטי שעובד בתור פרילנסר. כל עוד מחזור ההעסקאות לא עובר את הסכום שנקבע מראש, אתם נמצאים תחת "עוסק פטור".

 

האם זה משתלם להיות עסק פטור ממע"מ?

היתרון של עוסק פטור הוא שאינו צריך לשלם מע"מ לרוב, הרשות מקלה על ההתנהלות הכספית של העסק ולעיתים מוותר לגמרי על תשלום או מוזילה ביחס משמעותי מול עוסק מורשה. כמו כן, בניגוד לחברה בע"מ, אינכם צריכים להעביר דיווחים למע"מ על בסיס חודשי או דו חודשי אלא על בסיס שנתי. מצד שני, עוסק פטור שם אתכם בתבנית מסוימת בה אתם נחשבים לעסק קטן, אם נסתכל על זה דרך פן שיווקי, זה לא תמיד הכי כדאי. עוסק פטור אינו פטור מתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי, עליו להנפיק קבלות או חשבוניות ולערוך ניהול מסודר של ספר תשלומים לתקבולים עבור כל הוצאה לעסק או הכנסה. בסופו של דבר, עסק פטור הוא משתלם אך בשביל להתפרנס אתם צריכים מחזור של יותר מ 100 אלף שקלים לרוב.

 

 

התהליך לעוסק פטור

התהליך הוא די פשוט, כל מה שאתם צריכים עליכם הוא תעודת זהות, ספח וצילום של שניהם. סעו למשרדי מע"מ הקרובים אליכם, מלאו בכניסה טופס 821 או דרך האתר, המתינו בתור (כי אין מה לעשות) וחכו לפקידה שתתפנה אליכם להמשך התהליך. בספח עליכם למלא את המחזור השנתי המשוער, זה סעיף חשוב מאוד, חלק יציעו לכם לדווח על מחזור כמה שיותר נמוך, אנו אומרים לא, דווחו כמה באמת אתם משערים שתרוויחו. כמה שנהיה חכמים, על מס הכנסה אי אפשר לעבוד וזה חוזר אלינו כמו בומרנג (עם ריבית). לאחר פגישה עם הפקידה הוגדרתם כעוסק פטור? מעולה! עכשי יש לכם אישור עוסק פטור.

 

התחנה הבאה? מס הכנסה! כעת עליכם לפתוח תיק במס הכנסה, ההליך הוא די זהה, עליכם להגיש טופס 5329 (דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה". אל תשכחו להגיע עם אישור העוסק הפטור שלכם, גשו לפקידה לאחר שמילאתם את הדף ותוך מספר ימים תקבלו אישור בדואר.

 

סיימנו? לא! כעת עליכם לפתוח תיק בביטוח לאומי, תוכלו לעשות זאת באינטרנט או דרך מענה פיזי. עליכם למלא טופס 6101 הנמצא באתר (דין וחשבון רב שנתי). ביטוח לאומי קובע את הסכום אליו אתם נדרשים לשלם מדי חודש, אם אתם עובדים כשכירים תשלום ביטוח לאומי לא תקף לגיבכם. במקום לשבור את הראש על מה מותר או אסור גשו לרואה חשבון שיעשה זאת בשבילכם.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

בלוג

מה הקשר בין בלונים ומשכנתאות?

אחד המושגים המסתוריים ששומעים בהקשר של לקיחת הלוואת משכנתא, הוא "בלון". ליתר דיוק "הלוואת בלון". מה זה אומר ואיך ה"בלונים" האלה מתקשרים למשכנתא בפועל?  

השאירו פרטים
ללא התחייבות!

מה הקשר בין בלונים ומשכנתאות?

אחד המושגים המסתוריים ששומעים בהקשר של לקיחת הלוואת משכנתא, הוא "בלון". ליתר דיוק "הלוואת בלון". מה זה אומר ואיך ה"בלונים" האלה מתקשרים למשכנתא בפועל?