פתיחת עוסק פטור – משתלם או לא?

פתיחת עוסק פטורבדרך כלל, מי שניגש לפתוח עוסק פטור הם או עסקים קטנים בעלי מחזור הכנסות נמוך או פרילנסרים. על אף שמדובר על פתיחת עוסק פטור שנחשבת לפשוטה יחסית, רצוי להיעזר ברואה חשבון בשביל הדו"חות השנתיים ולפתיחת העסק עצמו בצורה חוקית כנדרש.

 

פתיחת עוסק פטור – כל אחד יכול?

כל אזרח שסך הכנסותיו במחזור השנתי הוא מתחת ל-100,491 ש"ח (נכון לשנת 2020) יכול להיחשב לעוסק פטור. בדרך כלל מדובר על עסקים קטנים או פרילנסרים כמו מפעילי ימי הולדת, שחקנים, זמרים מתחילים וכו'. כל אדם רשאי ואף מחויב לפתוח תיק במע"מ ומס הכנסה כאשר יש לו הכנסה. התהליך לפתיחת עוסק פטור מאוד פשוט, ומצריך שלושה שלבים. עליכם לעבור תחילה במשרדי מע"מ ולמלא את הטפסים הנדרשים, לאחר מכן מס הכנסה ולבסוף ביטוח לאומי.

פתיחת עוסק פטור – מי אינו רשאי?

חשוב לציין, לא כל אדם יכול לפתוח עוסק פטור גם אם סך הכנסותיו נמוך מהמחזור השנתי שהוקצב. הרשימה המלאה מפורטת באתרי הרשויות והנה כמה דוגמאות למקצועות שאינם יכולים להיחשב לעוסק פטור אלא ישירות לעוסק מורשה:

הרצאה, הוראה, פישור, בית ספר לנהיגה, בעל בית ספר או גן ילדים, סוחר ומתווך רכב, בדיקה ופיקוח על מבחנים, רופא שיניים, וטרינר, רואה חשבון, עורך דין, יועץ מס, כלכלן, מהנדס ועוד רשימה ארוכה.

 

מהם היתרונות של עוסק פטור?

פתיחת עוסק פטור

לא חשבתם שנשאיר אתכם בלי קינוח לסוף? בכל אשר מדובר במס הכנסה ובמע"מ קשה לראות את הצד החיובי, ויש. פתיחת עוסק פטור מקנה לנו גם מספר יתרונות שחשוב לזכור ולפעול בהתאם אליהם. היתרון המרכזי של עוסק פטור הוא תחילה בתהליך שיש לעבור בכדי לפתוח את התיק. מדובר על תהליך זריז שלא אמור לקחת יותר מיומיים-שלושה, אין התחייבות כספית, אך חובה לדווח בעת סגירת העסק.

 

מלבד לכך, עוסק פטור אינו משלם מע"מ, כך שייתכן ויהיה לכם יותר סיכוי לעבודה מאשר חברה שעוסקת באותו תחום שלכם בדיוק. חשוב שתהיו מקצועיים כדי שיבחרו בכם, אל תשכחו. מלבד לכך, ניהול התיק הוא מאוד פשוט, בשונה מעוסק מורשה אין צורך לדווח מדי חודש או חודשיים לרשויות, אלא רק באופן חד פעמי בסוף שנת המס.

לעוסק פטור אין תשלומים של מקדמות מס הכנסה וחובות למס הכנסה (ברוב המקרים). ניתן לקזז הוצאות עסקיות רק כאשר מוסיפים להם את המע"מ. בכדי לעשות זאת מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מקצועי שכן לא כל הוצאה ניתן לקזז, ויש לדווח על כך בצורה מתאימה.

 

מה קורה כאשר עברנו את סכום המחזור השנתי?

עליכם ליידע את משרדי מס ערך מוסף עוד לפני שעברתם את הסכום השנתי, ברגע שיש צפי עליכם לעדכן את הרשויות. ברגע שתעשו זאת, יהיה עליכם להמיר את העסק שלכם לעוסק מורשה. אל חשש, גם לעוסק מורשה יש יתרונות ובעזרת הנהלת חשבונות מסודרת אתם תגלו אותם.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

בלוג

 3 יתרונות של הלוואות בערבות המדינה

הלוואות בערבות המדינה ניתנות לעסקים מתוך אינטרס של המדינה עצמה: למעשה, מדובר בקרן של כמה מיליארדי שקלים שנוסדה מטעם משרד האוצר ומשרד הכלכלה והתעשייה, בכדי

תביעה למשרד הביטחון

נושא התביעה למשרד הביטחון רלוונטי לכל חייל, שוטר ואיש כוחות הביטחון אשר חלה או נפצע במהלך שירותו ומילוי תפקידו. הפרט, אשר עומד בקריטריונים אלו, רשאי

השאירו פרטים
ללא התחייבות!

 3 יתרונות של הלוואות בערבות המדינה

הלוואות בערבות המדינה ניתנות לעסקים מתוך אינטרס של המדינה עצמה: למעשה, מדובר בקרן של כמה מיליארדי שקלים שנוסדה מטעם משרד האוצר ומשרד הכלכלה והתעשייה, בכדי