שמאי מקרקעין בירושלים – 5 שאלות נפוצות במיוחד

שמעתם עליו, אתם יודעים שהוא קיים, ואולי אף המליצו לכם להיעזר בשירותיו בשלב כזה או אחר. עכשיו הגיע הזמן להבין קצת יותר לעומק מה הוא עושה, מה היתרונות שלו ואיך בכלל בוחרים שמאי מקרקעין בירושלים.

 

1: מה תפקידו של שמאי המקרקעין?

לפני הכל נסביר בקצרה את תפקידו החשוב של השמאי, הגורם המקצועי המוסמך להעריך את הנכס, את מצבו וכפועל יוצא מכך גם את השווי שלו. אם כן, בשלב ראשון ילמד השמאי את השטח. הוא יחקור את הנכס לעומק, יבחן אותו מכל כיוון ומכל זווית תכנונית, משפטית קניינית וכלכלית ובתום הבדיקה תקבלו דו"ח מפורט מאוד. למסמך שתקבלו יש משמעות משפטית, וזוהי בהחלט נקודה חשובה, ובנוסף זוהי דרך טובה לבצע בדיקת כדאיות כלכליות לפני כל החלטה.

 

2: למה בכלל צריך שמאי מקרקעין בירושלים?

שמאי מקרקעין מוסמך יכול לבצע הערכה של שווי הנכס, ויש לכך משמעות בין אם אתם מתכננים לקנות, למכור או בכלל להשכיר את הנכס שנמצא בבעלותכם. כך תוכלו לוודא שאתם מוכרים במחיר אופטימלי או רוכשים במחיר הוגן, וכן תוכלו לזהות ליקויים ובעיות שכלל אינכם מודעים אליהם, מחריגות בנייה ועד נזקים בנכס עצמו. בנוסף, השמאי המיומן יוכל לייעץ בסוגיות מס, למשל בכל הקשור להפחתת היטל השבחה או בכל הקשור להערכת מס השבח או מס הרכישה שתידרשו לשלם עם השלמת העסקה.

 

3: איך שמאי המקרקעין מעריך את הנכס?

כשאנחנו מנסים להעריך את מחירו של הנכס אנחנו בודקים עסקאות אחרות באזור, ונכסים דומים כמובן. עם זאת, שמאי המקרקעין יבצע בדיקה יסודית הרבה יותר. בתור התחלה יבצע השמאי המיומן בדיקה משפטית כדי לזהות את הבעלים הרשומים של הנכס ואתגרים שיש להיות מודעים אליהם, לרבות היטלים ומיסים. בנוסף הוא יבחן לעומק את הבנייה שנעשתה כדי לוודא כי לא בוצעו הרחבות בניגוד לחוק מצד אחד, וכן כדי לזהות זכויות בניה בלתי מנוצלות עבור הרחבת הדירה מן הצד השני.

 

4: איך בוחרים שמאי מקרקעין בירושלים?

אז נכון, למיקום הגאוגרפי יש חשיבות, וכאשר מדובר בנכס שנמצא בעיר הבירה אך טבעי שתתמקדו בבחירת שמאי מקרקעין בירושלים. עם זאת, שאלת המיקום היא סעיף אחד בלבד, ובוודאי לא החשוב מכולם. לפני הכול רצוי לוודא שהשמאי עמו אתם בקשר הוא שמאי מקצועי ומוסמך, שהוכשר לכך, השלים את מסלול הלימודים וההתמחות, וכמובן עבר בהצלחה את בחינת ההסמכה. שימו לב בנוסף שיש לו גם ניסיון מעשי רב, ובפרט במקרים דומים (למשל בהפחתת היטל השבחה). המלצות, אם תוכלו לקבל, הן תמיד תוספת נפלאה.

 

5: האם כדאי לפנות לשמאי מקרקעין?

אם אתם ניצבים בפני החלטה משמעותית מאוד, למשל החלטה לקנות דירה חדשה, למכור את הדירה הקיימת או לנצל זכות בנייה, אין ספק כי שמאי מקרקעין בירושלים יכול להיות לכם לעזר רב. הידע הרב, הכלים שברשותו וחוות הדעת שתקבלו, כל אלה יאפשרו לכם לפעול כשאתם יודעים בדיוק לאן אתם הולכים, מה האפשרויות העומדות בפניכם ומה המשמעות של כל צעד ושל כל החלטה. אם כן, בדקו היטב את החלופות השונות שעל הפרק, את ההסמכה ואת הניסיון המקצועי של השמאי, ואת היכולת שלו להעניק לכם פתרונות נכונים המתאימים בדיוק לצרכים שלכם. זכרו כי לכל החלטה שתקבלו עשוי להיות מחיר כלכלי לא מבוטל, ולכן רצוי להגיע אליו ערוכים ומוכנים. כך תחסכו המון טעויות, לא מעט זמן יקר ומעל לכל – הרבה מאוד כסף.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

תביעה למשרד הביטחון

נושא התביעה למשרד הביטחון רלוונטי לכל חייל, שוטר ואיש כוחות הביטחון אשר חלה או נפצע במהלך שירותו ומילוי תפקידו. הפרט, אשר עומד בקריטריונים אלו, רשאי

בלוג

מה הקשר בין בלונים ומשכנתאות?

אחד המושגים המסתוריים ששומעים בהקשר של לקיחת הלוואת משכנתא, הוא "בלון". ליתר דיוק "הלוואת בלון". מה זה אומר ואיך ה"בלונים" האלה מתקשרים למשכנתא בפועל?  

משרד רואה חשבון או רואה חשבון עצמאי ב{HEBROW}?
בלוג

האם עסק פטור יכול להיות רווחי?

עסק פטור הינו עסק שסך הכנסותיו במחזור השנתי לא יעלו על 100,491 אלף ש"ח נכון לשנת 2020. בחילוק מהיר יוצא שכל חודש העסק מכניס במקרה

השאירו פרטים
ללא התחייבות!

תביעה למשרד הביטחון

נושא התביעה למשרד הביטחון רלוונטי לכל חייל, שוטר ואיש כוחות הביטחון אשר חלה או נפצע במהלך שירותו ומילוי תפקידו. הפרט, אשר עומד בקריטריונים אלו, רשאי