טיפים לניהול תזרים מזומנים בעסק

בעשור האחרון בוצעו עשרות מחקרים לגבי היכולת של עסקים בעיקר קטנים ובינוניים בישראל לשרוד. מנתונים עולה כי למעלה מ-40,000 עסקים נסגרים בארץ מדי שנה. 30% מאותם עסקים שנסגרים קיימים פחות מחמש שנים, 27% מהם קיימים בין 12-20 שנה ועוד 20% קצת יותר. רק 3% מהעסקים קיימים יותר מ-30 שנה. לרוב הסיבה לסגירת העסק היא אי הצדקה להמשכיות בשל רווחים נמוכים. פרט לחוסר כדאיות כלכלית, החלטות עסקיות לקויות היא סיבה נוספת שאותם עסקים נסגרים. למעלה מ– 800 עסקים בכל שבוע נסגרים כתוצאה מזה שתזרים המזומנים שלהם לא מצדיק המשכיות. השאלה שצריך לשאול כאן היא מה השתבש בדרך. אז בשורות הבאות נציג בפניכם כמה טיפים חשובים לניהול תזרים מזומנים בעסק.

 

מה זה בכלל תזרים מזומנים ומה החשיבות שלו?

תזרים מזומנים הוא מושג מאוד כללי שמרכז מגוון רחב של מונחים פיננסים כמו ספקים, מיסים, דוחות, לקוחות, משכורות ועוד. מספיקה הוצאה אחת גדולה כדי להוציא את העסק מאיזון כלכלי ולהוביל אותו לתוך התרסקות בתקרת האשראי שלו. אחד הדברים הכי חשובים בניהול עסק הוא פירוט של תזרים המזומנים בכדי שלא להגיע למצב שבו למרות שיש רווחים, עדיין קיימים קשיי נזילות הפוגעים בהתנהלות תקין של החברה.

 

כיצד בונים תזרים מזומנים שעובד?

  1. תכנית עסקית לצערנו רוב העסקים הקטנים לא משקיעים זמן ומאמץ במחשבה על תכנית עסקית לטווח הארוך. הם פשוט מנהלים את העסק וזורמים עם מה שקורה יום אחרי יום, חודש אחרי חודש. כדאי לבנות תכנית כזו ועדיף עם איש מקצוע שזו המומחיות שלו.
  2. ניכיון שיקים במידה ויש לכם צורך דחוף במזומן, תוכלו להיעזר בשירות שנקרא ניכיון שיקים. חשוב לפנות לחברה מקצועית ואמינה שתפרה עבורכם את השיקים הדחויים.
  3. בחינת התכנית העסקית מחדש הפן הפיננסי של העסק שלכם מושפע מאוד מהתכנית העסקית שלכם. במידה והעסק שלכם מושפע מגיוס כספים חיצוני כמו למשל דרך משקיעים, עליכם להשקיע זמן ומחשבה רבים בתהליך תזרים המזומנים העתידי של העסק שלכם. במקרים בהם האספקט הפיננסי נבלע בתוך התכנית העסקית, והמשקל שלו לעומד תחומים אחרים בתחומים קטן, כדאי לחשב מסלול מחדש.
  4. נהלים למתן אשראי מכשול נוסף בדרך לסגירת עסק קשורה לבעיה בתהליכי גבייה. ברגע שאתם מקבלים לקוח חדש, חשוב לאסוף כמה שיותר נתונים לגבי החוסן הכלכלי של אותו לקוח וכך תוכלו למעשה להגדיל את מגוון הלקוחות שלכם. ככה למעשה אתם מונעים מצב שבו אתם תלויים בלקוח אחד גדול. כדאי לנסות לדרג את הלקוחות שלכם על פי מסגרת האשראי שניתנת עבורם ולקחת ביטחונות וסכומים הנקבעו מראש. ברגע שקנייה בסכום עולה עליהם מחייבת את האישור של בעל העסק.
  5. שרשרת פעולות גביה תנאי תשלום קיימים בשביל שיעמדו בהם, אבל וזה אבל גדול, יש לא מעט פעמים בהם עסקים מגיעים למצב שלקוחות וגופים דומיננטיים מאחרים בתשלומים מכל מיני סיבות בירוקרטיות. כשאתם שולחים חשבונית, שימו לב שהיא הגיעה למקום הנכון ולוו את האדם שאמור לשלם לכם עד שהתשלום באמת מתבצע.
  6. שמרו על גבולות אשראי אם אתם צופים שהולכת להיות הוצאה גדולה שלא תכננתם אותה, צרו קשר עם הבנק וסדרו את העניין.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

בלוג

היבטי מיסוי רילוקיישן

מדינת ישראל מכירה במעבר דירה של תושביה לכדי מדינה אחרת. ביכולתם של אותם תושבים שעושים רילוקיישן לשמור על מעמד התושבות שלהם או לנתק את התושבות

השאירו פרטים
ללא התחייבות!

משה
גבעתיים
Read More
"היה לי בעיה רצינית של חובות למס הכנסה ומע"מ ותוך חודש, עשיתם לי סדר בכל הניירת של ההוצאות והכנסות. מודה שאם המרכז לרואי חשבון, כנראה שהעסק שלי היה פושט רגל ממזמן."
נועה
רמת השרון
Read More
"קיבלתי המלצה עליכם מחברה ומרגע השיחה הראשונית, הרגשתי את היחס וההתייחסות השונה שלכם משאר משרדי ראיית חשבון. אחת העסקאות הטובות ביותר שעשיתי בשביל העסק שלי זה לעבוד אתכם."
שלום
רמת גן
Read More
"כמה רואי חשבון לא עברתי עד שהגעתי אליכם. תמיד חיפשתי משרד שייתן לי מענה מהיר ויגדיל ראש בשבילי בגלל שאני לא מבין בתחום הזה. אתם נותנים לי ראש שקט וחוסכים לי כסף. עושים את העבודה הכי טוב שאפשר לבקש!!"
שי
חולון
Read More
"אני כבר יותר מ-10 שנים ממליץ לקולגות שלי על הנהלת החשבונות המסודרת והמקצועית שלכם. תמיד שיש לי שאלה, אתם עונים מהר ועושים לי סדר בראש. בנוסף, חסכתם לי כסך אדיר ותמיד אתם יוזמים רעיונות כיצד אפשר לחסוך עוד. אין עליכם!"
Previous
Next

היבטי מיסוי רילוקיישן

מדינת ישראל מכירה במעבר דירה של תושביה לכדי מדינה אחרת. ביכולתם של אותם תושבים שעושים רילוקיישן לשמור על מעמד התושבות שלהם או לנתק את התושבות

כל מה שהעסק שלך צריך בשביל לצמוח!

אל תזרקו את הכסף שלכם לפח!
התמודדות אל מול רשויות המס מצריכה רואי חשבון מנוסים שידעו איך לנהל את התיק שלכם בצורה שתחסוך לכם הון!